Wszyscy wiemy, że nastolatki są wybredne, ale to, czego potrzebują, to znacznie więcej niż tylko trochę miejsca do poruszania się. Ich otoczenie musi być wypełnione inspiracją i kreatywnością, a jednocześnie być praktyczne. Jedną z najważniejszych rzeczy dla nastolatków jest posiadanie własnego pokoju – miejsca, w którym mogą swobodnie myśleć bez przeszkadzania rodzicom lub rodzeństwu. Mają swobodę robienia wszystkiego, co chcą w swojej przestrzeni, dlatego musi być wypełniona kolorami, ciekawymi meblami i inspirującymi plakatami. Najlepszym sposobem na to jest dopasowanie typu osobowości nastolatka oraz jego zainteresowań.

 

Słuchaj potrzeb dziecka

Nastolatki jako osoby nieustannie dorastające i zmieniające swoje poglądy i zainteresowania, są trudnym odbiorcom w tworzeniu ich przestrzeni. Główną zasadą powodzenia remontu pokoju nastolatka jest branie przede wszystkim pod uwagę jego potrzeb oraz pomysłów. Najgorsze co można zrobić człowiekowi w okresie dorastania, to stworzenie przestrzeni takiej, jaką chcą widzieć rodzice. Często remontując pokój chcemy dopasować go ro reszty przestrzeni, aby stanowił jedność. Często niestety, bagatelizując wytyczne nastolatka, tworzymy przestrzeń dla siebie. Ważne jest, aby sam nastolatek mógł wyrazić jakie lubi kolory, jakie chce łóżko czy biurko. Jako osoby dorosłe możemy zgłosić uwagi, zachęcić do czegoś innego, ale ostateczna decyzja powinna należeć do właściciela pokoju. Nastolatki zazwyczaj szukają czegoś stylowego, funkcjonalnego i fajnego. To, czego chcą w swoich pokojach, to zazwyczaj połączenie nowoczesnego i klasycznego wyglądu. Co zatem powinno się znaleźć w pokoju nastolatków?

Czego nastolatek potrzebuje

Badania wykazują, że prawie 80% nastolatków chce mieć w sypialni urządzenia elektroniczne. Dlatego ważne jest, aby rodzice wiedzieli, że istnieją pewne cechy, na które powinni zwracać uwagę, jeśli chodzi o sypialnie dla nastoletnich chłopców i dziewcząt. W pokoju nastolatka musi się znaleźć miejsce na mały telewizor, miejsce na konsolę, laptopa lub wieże muzyczną. Oczywiście podstawą jest łóżko. Tu można wybierać spośród łóżek sypialnianych oraz rozkładanych sof, tapczanów i narożników. Im nastolatek starszy, tym łóżko będzie bardziej dostosowane do pokoju dziennego. Narożnik z funkcją spania sprawdzi się idealnie. Inne niezbędne przedmioty to półki na książki, na których można umieścić wszystkie książki i szuflady na specjalne przedmioty, których potrzebują w nocy. Warto również zainwestować w pojemną szafę na ubrania oraz stolik.